רק בטנגו ארגנטינאי מרגישים את הקצב

סיפור אהבה ארגנטינאי תוצרת סנט פטרסבורג

תשכחו כל מה שאתם מכירים על טנגו, מפני שטנגו ארגנטינאי הוא ריקוד חברתי. ישנם מספר סוגים של צעדים בהם הגבר מוביל והאישה עוקבת ומובלת לכיוון שלו. תוך כדי נגיעה עדינה האישה מחקה את הצעד של הגבר והזרימה על הרחבה היא קצבית וחושנית, תחוו התרוממות הרוח. 

בסטודיוInMotionבכרמליה מתקימים שיעורי טנגו ארגנטינאי, פרקטיקות מודרכות והמילונגות (מסיבות טנגו כמיטב המסורת) בהדרכת איליה חייקין ואשתו אנסטסיה מלובסקה, זוג עולים חדשים מרוסיה.

נסטיה החלה ללמוד ריקודים סלונים בגיל חמש ,ואיליה הגיע אל עולם הריקוד בגיל מבוגר יותר .הם הכירו בבית ספר למחול בסנט פסרטבורג. שניהם החליטו ללמוד יחד טנגו ארגנטינאי והפכו למורים, ולזוג, לפני כ - שבע שנים. איליה חייקין ונסטיה מילובסקה עלו לארץ לפני חצי שנה, בחרו להיתק את חייהם לעיר חיפה, וגרים בקריית אליעזר עם שני ילדיהם בני חמש ושלוש. כמו יתר העולים החדשים, איליה ונסטיה מקבלים מענק של עולה חדש, סיימו אולפן, עובדים בסטודיו InMotionכמורים לריקוד.בנוסף נסטיה מצאה עבודה כמטפלת ואיליה עובד ומתקן מחשבים ועובד כאחראי רשת. 

טנגו ארגנטינאי הוא לא טנגו רגיל הוא ריקוד חברתי. המוסיקה יכולה להיות טנגו קלאסי, מודרני או ואלס-טנגו, וישנם מספר סוגים של צעדים. הפיק של הרוקדים הוא במסיבת המילונגה שבה רוקדים את הריקוד החושני שנע במעגל זוגות על הרחבה, בסבבים של 4 שירים ביניהם הפסקה של דקה, בה אומרים תודה, נחים ומזמינים את בת הזוג הבאה. אלו הם ריקודי אימפרוביזציה בה האדון או המוביל מזמין את האישה לריקוד מיוחד. מלמדים את הבנים להוביל ואת הבנות לעקוב. האישה מרגישה את הגבר ומקשיבה לו עם הגוף והצעדים. תוך כדי נגיעה קלה הגבר מוביל את האישה  לצעד ולכיוון הנכון. איליה הכיר את נסטיה בבית ספר למחול התאהב בה ורצה לרקוד כמוה אך מכיון שהיא רקדה כבר מגיל 5 הוא לא יכל  להדביק את הקצב ויחד החליטו ללמוד קצב חדש יחדיו, שהוא טנגו ארגנטינאי. הם למדו את הריקוד והפכו למורים והקשר הזוגי בינהם התפתח והתעצם הודות לטנגו הארגנטינאי  שמטפח את הקשר והיחסים בין בני הזוג.

אילה חייקין - ״טנגו ארגנטינאי הוא לא ריקוד הוא פילוסופיה.  זאת שפה ותקשורת. מרגישים אחד את השניה, זוהי שיחה של הגוף והקצב. הטנגו הארגנטינאי מחייב רגש והוא בנוי משלושה מרכיבים: מוזיקה, רצפה ובן הזוג. המטרה היא לנוע בזרימה כמו ניגון הכינור, ומוסיפים לריקוד רגש לגבי בן הזוג לריקוד״

פגשתי בחוג את אירנה שלומוביץ', מהנדסת. היא נעזרת בזמן הריקוד בחשיבה מתמטית איפה לדרוך? מה לעשות? היא רוקדת שלושה חודשים כשלפני כן לא רקדה בכלל. ״בהתחלה לא היה קל, אבל  עכשיו אני עפה עם המוזיקה. בכל ריקוד מחליפים את הפרטנר, כל פרטנר מדבר בשפה קצת אחרת ואת מגלה אותו תוך כדי ריקוד״ .

אנסטסיה מלובסקי, שעלתה לארץ בעקבות בעלה איליה סיימה לימודי אולפן מספרת:“הקשר בין האיש לאישה מאוד חשוב. שפת הגוף בריקוד שמלווה בקצב ומוזיקה מראה התרגשות שאפילו קשה להראות בדיבור”. בהיותה ילדה  קטנה האמא דחפה אותה לרקוד. היא למדה כוראוגרפיה וריקודים סלונים מגיל 9 ועד גיל 17. לאחר מכן, היתה לה תאונה בה הברך נפגעה ולא יכלה לרקוד. לאחר שהחלימה מהניתוח בברך, התחילה ללמד טנגו ארגנטינאי בסנט פטרסבורג.

ענת ברוך, בעלת הסטודיו, לוקחת שיעורים פרטיים עם איליהו נסטיה. "כמדריכה של סלונים ולטיניים אני רגילה ללמד ולהוביל. בשיעורים עם איליה הוא לא מסכים שאני אחשוב, רק ארגיש, ומלמד אותי את הטנגו הארגנטינאי ממקום של הקשבה עמוקה. עם נסטיה אני לוקחת שיעורים לשיפור הטכניקה הארגנטינאית, או כמו שנסטיה קוראת לזה "קישוטים". כיצד להניע את כפות הרגליים, לחבר את הבעיטות המפורסמות לתנועת החזה האגן והגוף, וכמובן לשלוט בתנועה ובשיווי המשקל".

שיעורי הטנגו האגנטינאי נלמדים מהצעד הראשון, פתוחים ומתאימים לכולם, מרמת מתחילים ועד לכאלה שכבר התנסו בריקוד. ניתן ללמוד במסגרת קבוצתית או אישית, וכמובן לתרגל בשיעורי הפרקטיקה והמילונגות.

הטנגו(מהמלה הלטיניתtangere שפירושה'לגעת') הארגנטינאי, אשר נולד בבואנוס אייריס,התפשט לכל העולם וגם לעירנו היפה חיפה. מוזמנים ומוזמנות להצטרף לקסם.