יבגני אונייגין: הפקת הענק בשיתוף תיאטרון בלארוס וסימפונית חיפה, מגיעה לכבוש את הבמות

בסוף חודש אוקטובר, 130 סולנים, נגנים וזמרים, מהתזמורת הסימפונית של חיפה ומתאטרון האופרה והבלט של בלארוס, עומדים לעלות על הבמות הגדולות בתיאטרון חיפה ובהיכל התרבות ראשון לציון, ולכבוש אותן בהפקת האופרה "יבגני אונייגין". יצירת המופת של פושקין הפכה, עם השנים."יבגני אונייגין היא אחת מיצירות הדגל הגדולות ביותר של עולם האופרה," אומר דניס וול, מפיק המופע מטעם התזמורת הסימפונית חיפה. "צ'ייקובסקי כתב אותה על פי השירה של פושקין, שנחשב לאחד מגדולי המשוררים בשפה הרוסית. הסיפור של האופרה, הוא סיפור אהבה. הוא מתחיל בילדה צעירה בשם טטיאנה, שהתאהבה ביבגני כשהגיע כאורח לביתם. יבגני הבין שפער השנים ביניהם גדול מדיי, וכמובן שדחה את אהבתה. היא הייתה אז צעירונת בת 15, והוא היה גבר בוגר. בהמשך, הוא עזב את ביתם וחזר כעבור שנים, רק כדי לגלות ולראות את האישה המדהימה והיפה שהיא הפכה להיות, בחלוף הזמן. אבל כשחזר, היא כבר הייתה נשואה לגנרל מבוגר. הוא התאהב בה מאוד, וכמובן שרצה להחזיר את אהבתה, וזו הנקודה שיושבת בבסיס הסיפור. במהלך האופרה, והסיפור כולו, אנחנו רואים קנאה עזה, דו-קרב, מוות, אהבה. הסיפור של פושקין הוא סיפור שעוסק בחיים, והמשפט המרכזי של טטיאנה, שנאמר בסוף הסיפור ליבגני, 'כן, אני אוהבת אותך, אבל אני נשואה לאיש אחר ואהיה נאמנה לו לנצח', מספר את הסיפור כולו."

"האופרה הזו היא באמת יצירת הדגל של האופרות הרוסיות. יש בה מוזיקה נהדרת ופנטסטית, מהטובות בעולם. בשנים האחרונות הבאנו אופרות ויצירות של מלחינים איטלקים, גרמנים, צרפתים. והרגשנו שזה הזמן לאופרה ברוסית."

"הדבר הראשון שצריך להגיד הוא שלא מפיקים אופרה בסדר הגודל הזה מדיי יום. זו באמת אופרה גדולה ומורכבת, עם הרבה מאוד משתתפים, סולנים, מקהלה ותזמורת. מדובר באירוע חגיגי – זו הולכת להיות בפתיחת העונה של הסימפונית חיפה."

"התחלנו את העבודה, או המחשבה על העבודה, לפני כעשרה חודשים, כשהגיע אלינו ויקטור פלוסקינה, מנצח מבלארוס, והכין איתנו תכנית אמנותית מאוד מעניינת עבור הסימפונית. התלהבנו מאוד מהטכניקה והביצוע, והדרך שבה עבד עם התזמורת. באחת השיחות שניהלנו איתו, גילינו שהוא המנצח הראשי של תיאטרון הבולשוי של בלארוס. מאותו הרגע התחלנו לחשוב על שיתופי פעולה שנוכל לעשות עם המאסטרו. לפני חצי שנה, יצרנו איתו קשר והצענו לבצע ביחד את האופרה הזו. מאותו הרגע הכל התחיל להתגלגל. הוא בחר סולנים מהתיאטרון בבלארוס, ולקח במאית מפורסמת מאוד מקייב בשם אוקסנה טרננקו שביימה הפקות רבות בעולמות התיאטרון והאופרה. במשך חודשים הם שלחו לנו חומרים. היא שלחה לנו את התמונות של החזון שלה, ואנחנו מצדנו גרמנו לחזון הזה לקרות. ההפקה הפעם מורכבת. התפאורה לדוגמא, מחולקת לתפאורה רגילה ולהקרנה על מסכי לד ענקיים מאחור, וזה דורש הכנה מיוחדת. במקביל ובו זמנית, עבדנו ועשינו חזרות עם הנגנים בארץ. היום כבר הגענו לשלב בו כולם הגיעו לארץ ואנחנו עושים חזרות משותפות אינטנסיביות מאוד. כל אחד למד והכיר לעומק את התפקיד שלו, עד לשלב הסופי בו המנצח כינס את כולם וחיברנו בין המוזיקה,